Z Kuşağı, işgücüne dahil olan en yeni nesildir. Yaşları 9-24 arasında değişen (1997 ve 2012 doğumlu) Gen Z'nin, Boomer kuşağına göre küresel işgücünün daha büyük bir yüzdesini oluşturması bekleniyor (% 24'e karşı % 6). Bunu dikkate alarak işverenler Z Kuşağı adaylarını kuruluşlarına nasıl çekebilirler? Bu soruyu yanıtlamak için, insan kaynakları uzmanlarına ve Z Kuşağı işgücüne sahip işverenlere yetenekleri çekmeye yönelik en iyi ipuçlarını sorduk. İşte Z Kuşağı adaylarını kuruluşunuza çekmeye yönelik on ipucu.

• Kültürünüze Yatırım Yapın

• Teknolojik Uygulamalara Önem Verin

• Dahili Yönlendirmeler

• İş Tanımından Doğru Başlayın

• Şirket Kültürü İçinde Büyümeyi Teşvik Edin

• Gerçek Bir Amaç Anlayışı Sağlayın

• Ofis Kapıları Dışında Şeffaflık ve Bağlılık

• Hızlı Yanıtlar ve Etkin Çevrimiçi Durum

Kültürünüze Yatırım Yapın 

Gen-Z adayları, harika bir ücret ve avantajlar sunan bir işten daha fazlasını arıyor. Bu nesilden adaylar, bir işletmenin kültürünü çok önemsiyor ve onlardan özdeşleşebilecekleri güçlü değerlere sahip olmalarını istiyor. Onlara hitap etmek ve onları şirketinize çekmek için güçlü bir markaya sahip olmanız ve kültürünüze yatırım yapmanız gerekir.

Z Kuşağı adaylarını çekmek için hem dinamik hem de yenilikçi bir şirket kültürü sunmak önemlidir. Bugün işgücündeki gençler geleceğe odaklanıyor. Başka bir deyişle, giriş seviyesindeki konumlarına bakmıyor olabilirler, ancak biraz daha fazla deneyim ve eğitimle elde etmeyi umdukları role odaklanıyor olabilirler. Her zaman içeriden yükselmeyi sevdiğinizi ve büyümek ve ekibe yaratıcı bir katkı sağlamak için sınırsız potansiyel olduğunu sürekli ifade etmenin yollarını bulmanızı öneririz. 

Teknolojik Uygulamalara Önem Verin

Yaşı ne olursa olsun yeni adayları çekmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz. Gen-Z'nin iş gücüne dahil olan yeni nesil olmasıyla, teknoloji meraklısı kariyer yollarında bir artış olduğunu da görüyoruz. Sosyal medya pazarlaması artık hemen her işletme için bir zorunluluktur. Gen-Z adayları web sitelerinde veya gazetelerde iş aramıyor. İyi bildikleri uygulamalarla dikkatlerini çeken güçlü kampanyalara sahip pozisyonlara başvuruyorlar. Kuruluşunuzda çalışmanın faydalarını göstermek için LinkedIn, Instagram, Facebook ve TikTok gibi sosyal medya kuruluşlarını kullanmak, yalnızca Gen-Z adaylarının başvuruda bulunmasının yanı sıra işleri arkadaşlarıyla paylaşıp onlara yönlendirmenin hızlı yollarıdır. Ek olarak, başvuru sürecinizi telefonunuzda tamamlanabilecek hızlı, kullanıcı dostu bir çevrimiçi deneyime güncellemek size daha fazla Gen-Z başvurusu kazandıracaktır. İsteyeceğimiz son şey, web siteniz yavaş, başvuru süreci çok uzun veya mobil cihazlar için uygun olmadığı için başvurmayı bekleyen veya hiç başvurmayan adaylardır.

İçeriden Yönlendirmeler 

İçeriden yönlendirmeler, yani nitelikli çalışanlarınızın arkadaşlarını firmanıza yönlendirmesi, özellikle Z Kuşağı'nda kaliteli adaylar bulmanın en iyi yolu olma eğilimindedir. Yılların deneyimini iş tanımlarımıza dahil etmekle birlikte artık her başvuru sahibini yaşına veya görev süresine göre değil karakterine ve potansiyeline göre ölçmek gerekiyor. 

İş Tanımından Doğru Başlayın 

Z Kuşağı yeteneklerini çekmeyi düşünürken, iş tanımından başlayarak kariyer büyümesini ve mesleki gelişimi vurgulamak önemlidir! Şimdilerde, istikrar ve kariyer potansiyeli, Z Kuşağı adayları için her zamankinden daha fazla ön planda görünüyor. Gerçek iş tanımına, eğitim ücretleri, mesleki gelişim fonları gibi değer önerilerini dahil etmek - hatta rol için tipik bir ilerleme yolunun kısa bir tanımını eklemek - bu benzeri görülmemiş zamanlarda işgücüne giren adaylar için büyük bir cezbedici olabilir. Bu tür bilgileri, öğrenmeyi ve uzun vadeli profesyonel gelişimi vurgulayan bir organizasyon kültürü ile ortak olarak sunmak çok önemlidir.

Şirket Kültürü İçinde Büyümeyi Teşvik Edin 

Z kuşağının ortak bir özelliği, rekabetçi olma ihtiyacıdır. Sosyal medyada büyürken, hayatı başkalarıyla karşılaştırmak veya karıştırmak kolaydır. Doğru ya da yanlış, bazen bir başkasının başarısını kendi başarısızlığımız ya da başarısızlığını bizim başarımız olarak görüyoruz. Büyümeye değer veren bir şirkette çalışmak, gençleri yönetim pozisyonlarına koymak ve kariyerinde ilerlemenin önemi pek çok Z Kuşağı’ndaki rekabetçi dürtüyü tatmin edecektir.

İşe alımda bir kuruluşun kendisini diğerlerinden ayırmak için yapabileceği en iyi şey, en yüksek ücret ve yan haklar değil, büyümeyi kolaylaştıran ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini destekleyen bir şirket kültürünü beslemektir. Gen-Z adayları kariyerlerinin en başındadır. Nihayetinde, potansiyellerini tükenmeden büyütebilecekleri bir yer isterler. Süslü ayrıcalıklar daha fazla uygulama alabilse de, çoğu kuruluşun çalışanlarından beklediği uzun ömürlülüğü desteklemeyecektir.

Gerçek Bir Amaç Anlayışı Sağlayın 

Z Kuşağı yaptıkları işte bir amaç bulmaya çalışır. Kendilerini iyi hissetmek ve işlerinin dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek olduğunu hissetmek isterler. Z kuşağından çalışmalarının bir anlamı ve gerçek bir amaç duygusu taşımasını isteyenler için işyerinizi anlamlı bir yer haline getirin. 

Ofis Kapıları Dışında Şeffaflık ve Bağlılık 

İş hayatında Gen-Z, diğer nesillerin sandığından biraz daha pragmatik olur. İşe alma çabalarınızda en büyük kolaylıklarınızdan biri de şeffaflık ve bağlılık kültürü olacaktır. Gelecek vizyonumuzu net bir şekilde ileterek ve önemsedikleri topluluklar içinde harekete geçerek çalışanlarımıza duyulduğunu, anlaşıldığını ve değer verildiğini göstermemiz gerekir. Gen-Z dünyayı daha iyiye doğru değiştirmeyi özleyen bir jenerasyon olarak şirketlere tavsiyemiz; gerçek, şeffaf ve ofis kapılarının dışındaki dünyaya adanmış bir kurum kültürü oluşturun. 

Hızlı Yanıtlar ve Etkin Çevrimiçi Durum 

Aktif Instagram ve Facebook hesapları olan şirketlerin, kolayca erişilebilen web siteleri ve dijital harekete geçirici mesajlarla birlikte Gen Z için çekici olduğunu görüyoruz. Şirketinizde dijital pazarlama / reklamcılık / satış kaynaklarını kullanın! Tüm nesiller gibi Gen-Z hızlı yanıtlar ve neredeyse anında tamamlama seçenekleri istiyor. Hizmet isteklerine sıfır yanıt almak yerine dört perakendecinin müzik setini kuramayacağını söylemesini tercih ederler!