Evden veya mümkün olan her yerden çalışmak çekici bir kariyer hareketi gibi görünebilir. Ne de olsa iş arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle iş birliği yapabilmeniz ve ağ kurabilmeniz için bir internet bağlantısına ve bir cep telefonuna sahip olmanız yeterlidir. Örneğin bazı telekomünikasyon çalışanları, görevlerini tamamlayabilmeleri için güvenilir bir internet bağlantısı olduğu sürece çalışırken bile seyahat edebiliyorlar. Uzaktan çalışma, her gün trafikte gidip gelmek ve iş kıyafeti giymek gibi çalışmanın geleneksel yönlerinin çoğunu ortadan kaldırırken, sosyal etkileşimi ve standart hesap verebilirlik araçlarını azaltır. Tercih ettiğiniz çalışma tarzına ve kültür önceliklerine bağlı olarak, herkes için neyin en iyi ve neyin en kötü seçim olduğu değişir.  Evden çalışmak son derece çekici ve pek çok faydaya sahip olsa da evde çalışma işi düşünüyorsanız, geçiş yapmadan önce dikkate almanız gereken birkaç nokta var. Bu makalede, sizin için doğru kariyer hamlesi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için evden çalışmanın en yaygın artılarını ve eksilerini listeliyoruz.

Şimdi bu avantaj ve dezavantajlara birlikte göz atalım:

Evden Çalışmanın Artıları

Daha fazla bağımsızlık

Evden çalışmak, işinizde fiziksel bir işyerinde bulunmayan özerklik ve bağımsızlığı sağlayabilir. Ek olarak, bu tür roller, zamanı sorumlu bir şekilde yönetmek ve görevleri tamamlamak için güçlü bir öz disiplin ve motivasyon gerektirir. 

İşe gidip gelmek yok

Evden çalışma işleri, işe gidiş gelişinizi ortadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir. Hafta içinde bir veya iki gün evden çalışsanız bile daha az seyahat edersiniz.

Giderlerden tasarruf edebilirsiniz

Bu avantajın geniş kapsamlı etkisi olabilir. Örneğin, işe gidip gelmeyi ortadan kaldırdığınızda yakıt ve ulaşım masraflarınızı azaltabilirsiniz. Evden çalışma ayrıca iş kıyafetleri, yemekler ve hatta çocuk bakımı gibi diğer masrafları azaltmanıza da yardımcı olabilir. Çocuk bakımı maliyetlerinden tasarruf etmek, özellikle evden çalışan ebeveynler için avantajlı olabilir. 

Üretkenliğin artması

Daha sessiz bir ortamda bağımsız çalıştığınızda daha üretken olabilirsiniz. Artan üretkenlik, evinizde özgürce hareket etme ve ihtiyaç duyduğunuzda mola verme yeteneği de dahil olmak üzere birçok faktörle ilgilidir. Ara vermeniz gerektiğini düşündüğünüzde işinizden uzaklaşmak motive olmanıza ve tükenmişliği azaltmanıza yardımcı olabilir. 

Gelişmiş teknik beceriler 

Uzaktan çalışma genellikle çevrimiçi toplantı, iletişim ve ekip işbirliği platformları gibi teknik uygulamaların kullanılmasını gerektirir. Fiziksel bir işyerinde tipik olarak kullanamayacağınız teknik beceriler geliştirebilirsiniz.

Geliştirilmiş iletişim becerileri 

Evden çalışmak, ekipler ve yöneticiler arasında tutarlı bir iletişim gerektirir ve bu da muhtemelen mesajlaşma platformlarında daha fazla e-posta, telefon görüşmesi, video görüşmesi ve sohbet gerektirir. Uzaktan çalışma iletişim araçlarının düzenli kullanımı becerilerinizi geliştirecektir. 

Daha fazla iş esnekliği 

Evden çalışma işlerinin çoğunda çok fazla esnekliğe sahipsiniz. Örneğin, birçok evden çalışma pozisyonu normal çalışma saatlerinden etkilenmez ve bu da doktor randevuları veya çocuğun öğretmeniyle görüşmek gibi özel ihtiyaçları yönetmeyi kolaylaştırır. Evden çalışma rolleri, ailelerine uyum sağlamak için alışılmadık programlarla çalışan ebeveynler için büyük fayda sağlayabilir.

Ofisteki dikkat dağıtıcılar yok 

Evden çalışırken ofisinizdeki dikkatinizi dağıtacak şeyler yoktur. İş arkadaşlarının konuşması, çalışan ofis ekipmanı veya telefonların çalması gibi ofis gürültüsü, çalışma ortamında oldukça dikkat dağıtıcı olabilir. Bir ev ofisinde aynı dikkat dağıtıcı unsurlar yoktur. 

Yeni fırsatları değerlendirebilirsiniz

Telekomünikasyon, dünya çapında ofisleri olan çok bölümlü şirketler için bir avantaj olabilir. Farklı alanlardaki profesyonellerle iletişim kurma yeteneği, iş geliştirme için ek yollar açabilir. Bir şeyler öğrenebileceğiniz çeşitli endüstri profesyonelleriyle çalışabileceğiniz için bu, kariyeriniz açısından faydalı olabilir. 

Profesyonel ağlar güçlenir

Uzaktan çalışma alışkanlığının kazandırdığı her yerden çeşitli insanlarla çalışabilmek, profesyonel ağınıza katkıda bulunmanıza neden olabilir. Gelecekte ilerleme fırsatlarına yol açabilecek ağ oluşturma yoluyla profesyonel ilişkiler geliştirebilirsiniz.

Hibe ve teşvikler 

Çalıştığınız sektöre ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, çeşitli hibeler veya evden çalışma teşvikleri almaya hak kazanabilirsiniz. Henüz ülkemizde uygulanmasa dabazı ülkelerde çalışanları bu alanlara taşınmaya motive etmek için parasal ödenekler sunan uzaktan işçi teşvik programları vardır. Uzaktan çalışanlar ev ofis kurulumu için ödeme yapmaya yardımcı olacak uzaktan çalışanlar için mevcut hibeleri değerlendirebilirler.

İş devamsızlıklarında azalma 

Evden çalışmak esneklik sağladığından, iş devamsızlıklarını da azaltabilir. İster hasta olun, ister önemli bir randevu planlamak zorunda olun, uzaktan çalışmak bir gün izin alma sıklığınızı azaltabilir; ücretsiz izin ihtiyacını da.

Memnuniyeti artırır 

Uzaktan çalışma pozisyonlarında çalışan memnuniyeti, işlerini yerine getirmedeki esneklik nedeniyle daha yüksek olabilir. Yalnızca bağımsız olarak karar verebilmekle kalmaz, aynı zamanda ofisle ilgili stres endişesi, kesintiler veya geleneksel bir işyerinde bulabileceğiniz diğer zorluklar olmadan rahatça çalışabilirsiniz. Bu, genel iş memnuniyetiniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

Daha fazla iş fırsatı sağlar 

Uzaktan çalışma pozisyonları, geleneksel rollerde çalışma sınırlamaları olan bireyler için ek iş fırsatları açabilir. Örneğin, seyahat etmelerini veya uzun saatler boyunca çalışmalarını engelleyen engelli insanlar kariyerlerini uzaktan inşa edebilirler. Herhangi bir yerden çalışma yeteneği, teknoloji, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde mevcut işlerde artış anlamına da gelebilir. 

İş-yaşam dengesi sağlar 

Çoğu durumda, evden çalışmak, işinizi kişisel yaşamınıza göre planlamanıza izin vererek iş-yaşam dengenizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Uzaktan çalışmak, yaşam tarzınıza fayda sağlayacak temel görevleri halletmeniz için evinizde size daha fazla zaman kazandırabilir.

Evden Çalışmanın Eksileri 

Avantajlarına ek olarak, evden çalışmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok dezavantajı da olabilir:

Daha fazla izolasyon 

Zamanınızın çoğunu kendi başınıza, bağımsız çalışarak geçirirseniz, evden çalışırken oldukça izole olabilirsiniz. Uzaktan çalışan biri olarak yalnızlık ve izolasyondan kaçınmanın anahtarı, arkadaşlarınız ve ailenizle geziler ve etkinlikler planlamaktır. Bazı ortak ofis, yol üstü ofisi gibi uygulamalar, sosyalleşmeyi teşvik etmek için düzenli ekip etkinlikleri sunar. 

Ev ofis maliyetleri 

Bazı uzaktan çalışma pozisyonları, temel görevleri ve projeleri gerçekleştirmek için kulaklık, web kamerası veya yazılım gibi özel ekipman gerektirir. Bir masa, ergonomik bir sandalye ve diğer mobilyaları kurmak istiyorsanız, ev ofisinizi organize etmek için bazı başlangıç maliyetlerini karşılamanız gerekebilir. Yalnızca işinizi yapmak için ihtiyacınız olanı harcayarak maliyetlerinizi düşük tutun. 

Aşırı çalışma riski 

Evden çalışma ayrıca, gerekenden daha uzun süre çalışma riski taşır. Bu kesinlikle tükenmeye ve işle ilgili stresin artmasına neden olabilir. Programınızı net bir şekilde tanımlayarak ve iş görevleriniz ve kişisel görevleriniz için belirli zamanlar ayırarak bundan kaçınabilirsiniz. Bazı insanlar için iş günü bittiğinde ayrılabileceğiniz belirlenmiş bir çalışma alanına sahip olmak önemlidir.

Üretkenlik riski 

Evden çalışmak üretkenliğinizi arttırmanıza yardımcı olsa da, aynı zamanda onun için bir meydan okuma da olabilir. Hareket etme ve mola verme özgürlüğü ile üzerinde çalıştığınız görevlere odaklanmak zor olabilir. Bu, sonuçta daha yavaş ya da az üretkenliğe yol açabilir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, zaman izleyicileri ve görev yönetimi uygulamaları gibi üretkenlik araçlarını uygulamaktır. 

Evde dikkat dağıtıcı şeyler 

Televizyon, evcil hayvanlar veya ev işleri gibi dikkat dağıtıcı şeyler işinizi yapma şeklinizi etkileyebilir. Çok fazla dikkat dağıtıcı şey, üretkenliğinizin ve motivasyonunuzun azalmasına neden olabilir. Evinizde rahatsız edici bulduğunuz her şeyi sınırlayarak bundan kaçınabilirsiniz. Trafik ve mahalle etkinlikleri gibi gürültüleri engellemek için gürültü önleyici kulaklıklar kullanın ve rahatlatıcı müzikler çalın. 

İşyeri bağlantısı kesilmesi 

Uzaktan çalışma bazen siz ve iş arkadaşlarınız arasında bir kopukluğuna neden olabilir. Evden çalışmak, şirketteki biri size iletene kadar önemli iş süreçleri hakkında anında bilgilere erişemeyeceğiniz anlamına gelebilir. Sorularınız veya endişeleriniz olduğunda, sürekli iletişim yoluyla fiziksel iş yerinizle bağlantıda kaldığınızdan emin olun.

İş-özel yaşam dengesinin bozulması

Evden çalışmak size ev hayatınızı işinizle dengeleme fırsatı sunsa da, kariyeriniz ve kişisel yaşamınız arasında belirgin bir ayrım yaratmak da zor olabilir. Çalışma saatleriniz ile kişisel zamanınız arasında net sınırlar belirleyin ve bu sınırları evinizdeki diğer kişilerle paylaşın. 

Daha az yüzleşme süresi 

İzolasyon ve işyeri bağlantısının kesilmesi ile insanlarla yüz yüze kalma süresi azalır. Uzaktan çalışarak, dışarı çıkmadığınız sürece iş arkadaşlarınızla ve toplumla yüz yüze konuşma fırsatlarına sahip olmayacaksınız. İş arkadaşlarınızla etkileşim kurmak için çevrimiçi konferans platformlarına daha fazla yüz yüze etkileşim entegre edebilirsiniz.

Doğru bir kariyer adımı için tüm bu faktörleri kendi yaşam düzeniniz ve amaçlarınıza uyumu açısından değerlendirmenizde yarar var.