Bir "en iyi işveren ödülü" kazanmak, yeni yetenekleri çekmeye ve mevcut çalışanlar arasında işyerinden gurur duyma duygusunu güçlendirmeye yardımcı olabilir. Çalışmak için en iyi yer nasıl olur? Sadece bir ödül kazanmaktan bahsetmiyoruz. Gerçekte keşfetmeye çalıştığımız şey, insanların parçası olmak isteyeceği bir işyerinin nasıl yaratılacağı. İlgi çekici bir ortam oluşturmanın sırrı nedir? Çalışanların potansiyelini ortaya çıkarmanın anahtarları var mı? Bu cevaplar için, 14 işyeri ödülü kazananından ve küçük işletme sahiplerinden bize en iyi işveren olma konusunda bize önerilerini iletmelerini istedik. İşte çalışmak için en iyi yer olma konusunda söyledikleri:

Amacınızı Ortaya Koyan Açık Bir Vizyonla Başlayın 

Çalışanlar için tercih edilen bir iş yeri olmak, işin amacının neyle ilgili olduğun konusunda - takımdaki herkesin birlikte neyi başaracağına ve oraya nasıl ulaşacağınıza dair net bir vizyona sahip olmakla başlar. İşleri birlikte yapmaktan heyecan duyan insanları işe alın. Ekibin her bir üyesini anlamlı işler yaparken heyecanlandıran programlar (ücretlendirme, ödüller ve sürekli öğrenme ve gelişim) oluşturun. Nihayetinde mesele, insanlara ait olduklarını hissettirmek ve her gün hem büyük hem de küçük şeylerle tanınmakla ilgilidir. Teşekkür etmek, birinin ailesi hakkında soru sormak için zaman ayırmak ve ilk kez 10.000 koşmak gibi bir galibiyeti kutlamak, terfi almak kadar önemlidir. 

Dinleyin ve Harekete Geçin 

Gerçekten çalışmak için en iyi yer olmak, çalışanlarınızı dinlemekle başlar. Aynı şikayetleri tekrar tekrar duyuyorsanız, bununla ilgili bir şeyler yapın! Bir çalışanın annesinin kalp krizi geçirdiğini duyarsanız, onlara bir hafta izin verin. Bir çalışan şirketinizde 5 yılını kutladıysa, yaptıkları her şey için onlara el yazısıyla bir teşekkür mektubu yazın. Sizin için çalışan ve gerçekten harekete geçen insanların ihtiyaçlarını dinleyin.

Anlamlı Dinleyin

Çalışanlar, liderler ve birbirleri tarafından anlamlı bir şekilde dinlenmeli, duyulmalı, anlaşılmalıdır. Anlamlı bir şekilde işitmek iyi niyetli olmakla başlar. Liderlik, yaratıcılık ve düşünceliliğe dayanmalı ve ara sıra meydana gelen yanlış adımları tolere edebilmelidir. Bilgiye dayalı bir perspektiften açıkça ve yapıcı bir şekilde eleştirme özgürlüğü, ilerlemeyi engelleyebilecek normlara meydan okur. Çalışmak için en iyi yerler kapsayıcıdır, sonuçta yeniliğe ve büyümeye yol açan çeşitliliğe (düşünce, uygulama ve temsiliyet) dayalıdır.

Sahiplenme Kültürü 

Sahiplik kültürü geliştirmek, başarı için temel bir özelliktir. İfade özgürlüğünü kolaylaştıran liderlerle çalışmak, herkesin şirkete bir bütün olarak en iyi şekilde katkıda bulunmasını sağlar. Bir çalışanın sesi önemli olduğunda, organizasyonun şekillenmesine yardımcı olmak için sahiplik / ekip çalışması sürecini başlatır. Çalıştığım en başarılı şirketler, işbirliği kültüründe ısrar edenlerdir.

Anonim Çalışan Memnuniyeti Anketi Yazılımı 

Çalışanlardan sık sık anonim ve sürekli geri bildirim alın. Çalışanlarınıza anket yaparak, kuruluşunuzda ele alınması gereken zayıflıkların farkına varırsınız. Bu şekilde, bir çalışanın gelen kutusuna "Çalışmak İçin En İyi Yer" ödülü anketi geldiğinde, söyleyecekleri olumlu şeyler dışında bir şeyleri kalmaz. 

Güveninizi ve Şeffaflığınızı Kanıtlayın 

İş planlarımız konusunda şeffaf olun; ekiplerimize başarıları yolunda yardımcı olmaya istekli olun ve tüm ekip üyeleri arasında güven yaratın. Bunlar ekip üyelerimizin kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Ayrıca işin zamanında ve kaliteli yapıldığı sürece her yerden, her saat çalışmaya izin vererek onlara güvendiğimizi kanıtlayın.

Çalışanlarınıza Yatırım Yapın 

Çalışmak için en iyi yer haline gelmek için, bir şirket önce en iyi kişileri işe almalı, sonra onları eğitmeli ve onlara yatırım yapmalıdır. Çalışanlara yatırım, ilk eğitimle başlar ve ardından kariyer hayatı boyunca devam eder. Çalışanlara başarılı bir iş-yaşam dengesi sağlarken, onları yüksek ama ulaşılabilir hedef ve beklentilerle görevlendirin. Bu alanlarda başarılı olursanız, asgari denetimle koşabilen mutlu ve bağlı çalışanlara sahip olabilirsiniz.

"A" Sınıfı Oyuncuları İşe Alın ve Elde Tutun 

Çalışanlar fikirlerine değer verildiğini ve incelendiğini düşünüyorlar mu? Öne çıkıp konuşmak için kendilerini güvende hissediyorlar mı? İlk elden, işlere dahil olmamanın ve insanların fikirlerime olumlu, hatta tarafsız bir şekilde yanıt verilmemesinin yüksek maliyetini dikkate alın. Çok moral bozucu olabilir. Bu pandemiden öğrendiğimiz şey, hepimizin sadece % 100 "A" Oyuncular çalıştırmamız gerektiğidir. "A" Oyuncularınızı korumak istiyorsanız, öne çıkıp konuşmak için kendilerini güvende hissettikleri bu tür bir ortam yaratmalısınız. Kurumsal büyümeyi yönlendiren yenilikçiliği yönlendiren şey budur.

Değerlerinize Yatırım Yapın 

Çalışmak için en iyi yer olmak için insanların çalışmak isteyeceği bir yer olmanız gerekir. İşletmenizin temel değerlerine göre yaşaması gerekir. Bu, kârdan daha fazlasını temsil etmeniz gerektiğini gösterir. Çalışanlar bu değerlere yatırım yapar ve sadece çalışmaktan fazlasını yaptıklarını hissederler - daha büyük bir hedefe katkıda bulunurlar. Güçlü kültürler, bağlı çalışanlara yol açar ve çalışan deneyimine bütünsel olarak bakar. Çalışmak için en iyi yer olmak, çalışanların işletmeye bağlı hissettikleri ve her gün işe gelmek istedikleri bir yer yaratmak anlamına gelir. 

Mikro Yönetimden Kaçının 

İnsanların uzaktan ve kendi zamanlarında çalışmasına izin verin! Mutlaka ki belirli zaman dilimleri içinde tamamlanması gereken görevler ve işler var, ancak bunun ötesinde, insanların giriş ve çıkış saatlerini tam olarak takip etmeye ve izlemeye gerek yok. Bu, ekip üyelerinin gece yarısı veya Pazar günü (isterlerse) olsa bile en üretken ve enerjik hissettikleri zamanlarda çalışmalarını sağlar. Bu da onların kişisel hedefleri ve aileleri için zaman bulmalarına olanak tanır. 

Benzersiz Çalışanları Yansıtan Bir Strateji Uygulayın 

Çalışanlarınızı dinlemek ve daha iyi olmak için neler yapabileceğiniz konusunda samimi fikirlerini sormakla başlar. Ve sonra bunları yapmak için her türlü çabayı göstermek, sadece dinlemek ve konuşmak değil. Çalışanların neye değer verdiğiyle ilgili çok sık varsayımlar yapılır (genellikle iyi niyetle). Ancak her bir şirket, kültürü ve çalışanları benzersizdir - bu nedenle bu insanlar için daha iyi olmak için kullandıkları stratejiler de farklı olmalıdır. 

Hiyerarşi Yerine Holakrasi 

Güven ve dürüst iletişim kültürü, insanların bir parçası olmaktan keyif aldığı güçlü bir şirket kurmanın temel değeridir. Ayrıca, ekip arkadaşlarına şirket süreçlerine ve kültürüne katkıda bulunma becerisi kazandırmak çok önemlidir. Klasik bir yönetim hiyerarşisi yerine, karar verme ve kendi kendini organize etmenin tüm çalışanlar arasında dağıtıldığı holakratik yönetimi kullanın. Böylelikle, şirket kültürü ve büyümesi için herkes kendini önemli ve sorumlu hisseder. Şirketinizi çalışmak için en iyi yer haline getirmek için, insanları önemsemelisiniz: fazla mesaileri ortadan kaldırın, kötü ve verimsiz günlerin olduğunu kabul edin, geri bildirim sağlamak için bire bir toplantı yapın ve onlara karar verme özgürlüğü verin.

Kariyer Gelişimi İçin Açık Bir Yol Oluşturun 

Çalışanlar, çalışanları için adil ve net bir büyüme yolu olan bir organizasyonun parçası olmak ister. Abraham Maslow, ihtiyaçlar piramidinde bu özlemi 'kendini gerçekleştirme' olarak tanımlıyor. İşletme sahipleri ve İK yöneticileri, eğitim seminerleri düzenleyerek, çalışanları ileri düzey kurslar almaya teşvik ederek ve çalışanlar için mentorluk programları oluşturarak kariyer gelişimi için net bir yol tasarlamalıdır. 

Saygı 

Çalışanların işyerine getirdiği farklılıkları onurlandırıp saygı duyduğumuzda ve bu farklılıkları güçlü yönler olarak gördüğümüzde kapsayıcılık ve sahiplenme yaratırız. “Çalışılabilecek En İyi Yerler”, hataları öğrenme fırsatları olarak görür ve çalışanların ömür boyu istihdam edilebilirliğe sahip olmaları için beceriler kazanmalarını sağlamanın sosyal sorumluluğunu kabul eder.