Mezuniyetten sonra başlayan ve 60’lı yaşlara kadar süren iş yaşamımız hayatımızın önemli bir kısmını kapsıyor. İnsanın beden ve ruh bütünlüğünü esas alan düşünceyi temel alacak olursak aslında hayatımızı iş ve özel diye ayırmanın insanın alī yararları açısından sakıncaları da bulunmaktadır. İş ve özel yaşamın ayrık düzeni ve çelişkileri güçlü eğitim ve donanım geçmişlerine rağmen birçoğumuzu hasta edebiliyor. Bu hastalıklar bedensel olabileceği gibi ruhsal da olabiliyor. Uzun nekahet dönemleri çalışanı yıpratıcı bir sürece mahkûm edebiliyor. 

İyileşme sürecinizin başarısı için kendinize iyi bakmak çok önemlidir. İyileşen insanlar fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlıklarının birbiriyle bağlantılı olduğunu ve birini desteklemenin diğerlerini desteklediğini fark ederler. Her yönünüzle ilgilenmek, iyi kalma olasılığınızı artıracaktır.

Her yönüyle kişisel bakımınız için bazı ipuçlarını aşağıda özetledik.

- Sağlıklı yaşayın; sağlıklı yiyecekler yiyin, yeterince uyuyun, düzenli egzersiz yapın, uyuşturucu ve alkolden uzak durun. 

- Stresi yönetmek için tedbir alın ve düzenli tıbbi kontrollere gitmeyi unutmayın. 

- İşle ilgili sorumluluklarınızı tüm yaşamınıza yaymamaya özen gösterin. Özellikle uzaktan çalışıyorsanız belirlenmiş çalışma zamanlarını alışkanlık haline getirin. 

- İyi hijyen uygulayın. İyi hijyen, yalnızca hastalık riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda başkalarının size bakışını ve kendinize bakışınızı iyileştirmesi açısından sosyal, tıbbi ve psikolojik nedenlerden dolayı önemlidir.

- Ait olma duygunuzu geliştirmek için arkadaşlarınızla sık sık görüşün. Yeni arkadaşlar edinmek için farklı sosyal gruplara katılmayı düşünün.

- Her gün zevk aldığınız bir şeyi yapmaya çalışın. Bu, dans etmek, en sevdiğiniz TV şovunu izlemek, bahçede çalışmak, resim yapmak veya kitap okumak veya herhangi başka bir uğraş olabilir.

- Meditasyon, yoga, masaj, banyo veya ormanda yürüyüş gibi rahatlamanın yollarını bulun.

- Ulusal Sağlık Enstitüsü, kendi iyileşme yolculuğunuzu takip etmenize olanak tanıyan çevrimiçi bir "sağlık" taraması oluşturdu. Sağlık puanınızı almak için enstitünün http://www.testwell.org/twfree.htm  adresindeki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.