Çok çalışabilirsiniz, ancak liderler ve meslektaşlarınız kim olduğunuzu bilmedikçe ve sizinle çalışmaktan memnun olmadıkça, kuruluşunuzun ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmeyeceksiniz. Ekip çalışması, müşteri hizmetleri, bilgi paylaşımı, problem çözme - tüm bu faaliyetler, bireylerin birbirleriyle verimli bir şekilde ve mümkün olduğunca az sürtüşme ile etkileşimde bulunmasını gerektirir. Kişiler arası faaliyetlerin günümüzün işyerlerindeki önemi düşünüldüğünde, ilişki yönetimi becerilerini geliştirmiş, geniş bir etkileşim yelpazesinde gezinme, rahat ve güvene dayalı ilişkiler kurmak için sosyal zarafete sahip olan kişiler en çok aranan kişilerdir. Sadece başkalarının uzmanlığınız için sizi arayacağını bildiği açığa çıkma ve bağlantılar yoluyla. Kimin etkisi ve desteğinin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini yalnızca ilişkiler yoluyla öğrenirsiniz. Ve en önemlisi, ilişkisel beceriler, karşılıklı yararlar için başkalarıyla işbirliği yapmanıza olanak tanır. Fırsatlarınızı genişletmek ve etkinizi derinleştirmek için ilişkilerinizin kapsamını ve derinliğini nasıl genişleteceğiniz konusunda daha stratejik ve amaca yönelik olmak için üç ipucunu sizlerle paylaşıyoruz:

1- Başkalarıyla bağlantı kurun. İlişkiler kendiliğinden oluşmaz. Bağlantı kurmak için çaba harcamalısınız. Birçok profesyonel için bir konuşmayı başlatmak büyük bir meseledir. Önceden, sunmanız gereken şeyin özünü - işiniz, kariyerinize ilişkin ilgi alanlarınız veya kişisel özellikleriniz – aktarmak üzere kendinize bir giriş hazırlayın. Bağlantı kurduğunuz kişinin zihninde kendinizi unutulmaz kılmaya çalışın.

2- Karşılıklı yarar sağlayan ilişkileri şekillendirin. Elbette bir ilişki, tanışmaktan çok daha fazlasıdır. İnsanların birlikte vakit geçirip birbirlerini tanımaları ile yavaş yavaş gelişen bir süreçtir. İyi iş ilişkilerinin temelini oluşturmak üzerinde sandığınızdan çok daha fazla güce sahipsiniz. Şu dört ilkeyi takip ederek, ilişkilerinizi karşılıklı yarar sağlayan bir bağlantı olasılığını artıracak şekilde yapılandırabilirsiniz:

- Ortak hedefleri belirleyin.

- İşbirliğinin avantajlarını netleştirin.

- İlişkilerde risk alın.

- Zamanla güven oluşturun.

3- Kişisel bağlantılar kurarken stratejik olun. İlişki kurmak, sosyal sermayenizi büyüten bağlantıları güvence altına almakla ilgilidir - bilgi alışverişi yapma, bilgi akışını yönlendirme, kaynakları koruma ve genel olarak bir işbirliği, problem çözme ve yaratıcılık rezervinden yararlanma yeteneğiniz-. Bu değerli bağlantıları beslemek zaman ve enerji gerektirir. Yaklaşımınızda stratejik olmak, ilişki kurma çabalarınızın etkisini en üst düzeye çıkarır. 

Etkili Bir Ağın Özellikleri 

Başkalarıyla nasıl bağlantı kuracağınızı planlarken, etkili bir ağın dört özelliğini göz önünde bulundurun: 

Genişlik: Organizasyonunuzun içinde ve dışında farklı düzeylerde bağlantılarınız var mı? Meslektaşlarınızın, yöneticilerinizin ve size göre daha alt kademede olanların desteğine güvenebilir misiniz? Ayrıca, ağınızın size çok çeşitli perspektiflere ve deneyime erişim sağlayıp sağlamadığını düşünün. Ağınızdaki herkes geçmişinizi, sosyoekonomik durumunuzu ve ilkelerinizi paylaşıyorsa, farklı değerli girdileri kaçırmanız olasıdır. 

Kalite: Ağ kurmayı düşündüğümüzde, çoğu zaman bağlantılarımızın sayısına dikkat ederiz. Ancak, yalnızca ağ oluşturmaya değil ilişkilere odaklandığınızda, bağlantılarınızın kalitesini de değerlendirmeniz gerekir. Tanıdığınız kaç kişi olursa olsun, ilişkilerin kalitesi sizin adınıza çalışacak kadar güçlü değilse, kişi listenizin ne kadar büyük olduğunun önemi yoktur. 

Karşılıklılık: Ağınızın kalitesi genellikle bağlantılarınızın karşılıklı doğasıyla bağlantılıdır. Bağlantı kurmanın birincil amacı, başkaları hakkında bilgi edinmek ve birbirinize sunmanız gereken kaynakları ve desteği bulmaktır. Bazıları genç yeteneklerin büyümesini izlemenin memnuniyetini veya bir fikri satma desteğini isteyebilir. Başkalarının kaynaklarınıza, tavsiyenize, çabanıza veya bir başkasına erişiminize ihtiyacı olabilir. 

Dinamizm: İlişkileriniz zamanla değişecek. Kariyer öncelikleriniz ve gelişim ihtiyaçlarınız değişecek. Kariyeriniz boyunca ağınıza eklemeniz veya bazı ilişkilere farklı şekilde yatırım yapmanız gerekecektir.

Profesyonel İlişkiler Arkadaşlık Değildir 

Hangi ilişkilere yatırım yapacağınızı ve hangilerine yatırım yapmayacağınızı seçebilirsiniz, ancak hedefleriniz uğruna bazen özellikle hoşlanmadığınız veya başlangıçta rahatsızlık duyduğunuz ilişkilere yatırım yapmanız gerekebileceğinin farkına varın. Profesyonel ilişkilere güvenmek arkadaşlığa dönüşebilir, ancak arkadaşlık bir gereklilik değildir. Daha ziyade, profesyonel ilişkiler, karşılıklı olarak önemli sonuçlar elde etmek için biriyle bağlantı kurmakla ilgilidir. 

"Bağlantı Bozucular"dan Kaçının 

Görünüşünüz ve varlığınız, başkalarının neden sizinle bağlantı kurması gerektiğinin bir reklamıdır. Herhangi bir marka bilinci oluşturma kampanyasında olduğu gibi, "ambalajınız" genellikle insanların sizinle ilgilenip ilgilenmediklerine hızla karar vermelerine yol açar. Kim olduğun konusunda kendine güven önemli olmakla birlikte, belirli bir tarz, kıyafet veya görünüşü kim olduğunun özüyle karıştırmamak önemli.

İlişkisel Güvenilirlik Başkalarını Size Çeker 

İlişki kurma, diğer beceriler gibi öğrenilen bir beceridir. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz. Zarif bir şekilde etkileşime girebileceğiniz kişilik ve bakış açılarını genişletirsiniz. Bağlantılarınız sizin gibi insanlarla sınırlı olmak zorunda değil. Başkalarıyla ilişki kurma konusundaki güven çevreye güçlü bir mesaj gönderir. 

İlişki yönetimi becerisi geliştirmek kolay değildir; emek ve özen ister ancak verimli bir şekilde etkileşim kurmayı öğrenme ve geniş bir birey yelpazesinde anlamlı ilişkiler kurabilmek karşılığını almaya değer bir çabadır.