En iyi yeteneklere ulaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Zor olan onların ilgisini çekmek ve sizinle çalışmaları konusunda onları ikna edebilmektir. 

Dinamik bir iş piyasasında çalışanlar, güçlü bir firma kültürüne, rekabetçi ücretlere ve ilerleme fırsatlarına sahip şirketleri tercih ederler. Asgari düzeyde bu ihtiyaçları karşılamak, istediğiniz en iyi yetenekleri edinmenize ve korumanıza yardımcı olacaktır.

First Citizens Bank'ın Yetenek Yönetimi Direktörü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Kim Stewart, "Bir kuruluşun gücü büyük ölçüde yeteneklerinin kalitesiyle belirlenir." diyor. "Rekabetçi bir işe alma ortamında, en başarılı yetenekleri çekmenin yolu, güçlü bir organizasyon kültürü ve insanların büyümesi için fırsatlar sağlamaktır."

Kısa süre önce yayımlanan ve çalışanlar arasında artan kariyer beklentilerini gözler önüne seren CareerBuilder anketine göre, çalışanların yalnızca yarısı mevcut şirketlerinde uzun vadeli kariyerleri olduğunu düşünüyor. Çalışanların % 32'si önümüzdeki bir yıl içinde işlerinden ayrılmayı planladıklarını belirtiyorlar. CareerBuilder CEO'su Irina Novoselsky anket sonuçlarını açıklarken, "İş adayları sürücü koltuğunda oturuyor ve işe başvururken maaştan çok daha fazlasını düşünüyor." açıklamasında bulunuyor.

Novoselsky, "Avantajlar, konum ve işe gidip gelme süresi giderek daha önemli faktörler haline geldi" diye belirtiyor. "Yetenekleri çekmek ve elde tutmak için, işe alma yöneticilerinin çalışanların işe alma, kariyer beklentilerini karşılaması ve talep ettikleri ikramiyeleri, iş-yaşam dengesini ve kariyer geliştirme fırsatlarını sağlamaları gerekecektir."

Çalışanların çalışmak istediği bir işletme olarak tanınmak zaman alır ve stratejik bir yaklaşımdır. En iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için şu adımları izleyebilirsiniz.

1. Şirketinizin misyonunu ve değerlerini iyi bilin.

Şirketiniz için en önemli becerileri ve değerleri belirleyin. Ardından, bir çalışanı diğerini değiştirmesi için işe almak yerine, bu ihtiyaçlar çerçevesinde pozisyonları doldurun.

Stewart, "İşveren markanız ve değerleriniz konusunda en başından emin olduğunuzda, adayların uyumlarını garanti etmek için güçlü bir argüman yaratmış oluyorsunuz" diye açıklıyor. "Çalışanlar daha bağlı hissediyor ve değerleri işverenlerinin değerleriyle aynı hizaya geldiğinde gelişme olasılıkları daha yüksek oluyor."

Akıllı işe alma stratejileri hakkındaki bir Forbes makalesi, şirketinizin değer teklifini ve hedef kitlenizi bilmenizi öneriyor. İşe alma satıştır, bu nedenle kuruluşunuzun satış noktalarını, güçlü yanlarını anlamak önemlidir.

2. Çalışan odaklı bir kültür oluşturun.

Çalışanlara neler sunabileceğinizi düşünün. Çalışanlar iş-yaşam dengesine değer verir. Örneğin esnek çalışma programları sunduğunuzda bunu takdir ediyorlar. Adaylar ve çalışanlar ayrıca iş başında eğitim ve potansiyel terfiler gibi kariyer fırsatlarını da takdir ederler. "Kuruluşlar insanlara verebileceklerine nadiren dikkatlice bakıyorlar ve bu yüzden işe alımlarında sürekli olarak hayal kırıklığına uğruyorlar. En iyi yetenekleri çekmek için gerçekte ne yapılması gerektiğiyle ilgili bir Harvard Business Review makalesine göre, istediğiniz niteliklerin listesini, ister parayla ister maddi olmayan varlıklarla olsun, ödemeye razı olduğunuz kişilere göre ayarlayın. Bugünün çalışanları kendilerini değerli hissetmek istiyorlar. Çalışan takdir ve tanıma programları, performans primleri ve rahat çalışma ortamları aracılığıyla onlara olan takdirinizi gösterin.

Gevşemelerine de yardımcı olun. Grup yogası, arkadaş canlısı atletik yarışmalar ve ofis dışındaki düzenli takım oluşturma aktiviteleri gibi aktiviteler hoş bir işyeri ortamı sağlar. “Yenilenme ve özgürlük duygusu çok önemlidir, yoksa 9-5 muteber bir uygulama olarak geçerliliğini korurdu, oysa günümüzde bunun böyle olmadığı çok açık ortada. Kısacası, geleneksel çalışma standartlarından uzaklaşın ”.

3. Çalışanları işe almaya dahil edin.

Mutlu çalışanlar genellikle işletmede daha uzun süre kalırlar. Ayrıca, işinde mutlu olanlar potansiyel işe alımlarda en iyi yetenekleri çekmenize yardımcı olurlar. Yeni yetenek edinmenin yaratıcı yolları hakkındaki bir Inc.com makalesi, çalışanlarınıza “işe alım kartları” vermenizi öneriyor. Bu şekilde, çalışanınız günlük yaşamında etkileyici biriyle karşılaştığında, ona şirketinizin becerilerine ve deneyimine çok uygun olabileceğini gösteren bir kart verebilir. 

Yönlendirme teşvikleri (referral bonus) çalışanlarınızı en iyi yetenekleri çekmenize yardımcı olmaya da teşvik eder. Hediye kartları, nakit bonusları veya ekstra izinler gibi ödülleri değerlendirin.

4. Dışarı çıkın ve insanlarla tanışın.

Potansiyel bir işe alımda yüz yüze görüşme, karşılıklı uyum sağlamanın en iyi yoludur. Bir pozisyon için işe alım söz konusu olmadan önce potansiyel adaylarla tanışırsanız en etkili yolu kullanmış olursunuz. Başvuru öncesinde sunduğunuz fırsatı bilirlerse, gelecekte sizinle çalışmak isteyeceklerdir. Yakın bir zamanda yetenekli bir yazılım geliştiricisi veya gelecek vadeden bir muhasebeci işe almanız gerekeceğini biliyorsanız, en iyi yeteneklerin de katılacağı ağ oluşturma etkinliklerine katılabilirsiniz. Inc.com'un yaratıcı işe alma hakkındaki makalesine göre, "Belirli bir yetenek havuzundan yararlanmak, özellikle fırsatları aktif olarak takip etmeyen adaylar için harika sonuçlar sağlayabilir". Kampüste işe alım, gelecekteki yetenekler için bir iletişim hattı sağlayabilir. Örneğin iş fuarlarına katılarak, etkinliklere sponsor olarak ve stajlar sağlayarak adaylarla bağlantı kurun.

5. Çevrimiçi bağlanın.

Sosyal medya, iş profesyonellerini aramak ve bulmak için iyi bir alternatiftir. İstediğiniz deneyim ve becerilere sahip adayları bulmak için LinkedIn'de iş unvanları gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Ardından, sizin için çalışmak isteyip istemediklerini öğrenmek için onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Şirketiniz hakkında videolar, şirket etkinliklerinden fotoğraflar ve çalışanların referansları gibi birçok bilgiyi paylaşarak da en iyi yetenekleri çekebilirsiniz. Şirketinizi neyin farklılaştırdığını ve onu çalışmak için harika bir yer haline getiren unsurları göstermenizde yarar var.

Stewart, "Sosyal medya aracılığıyla, şirketler artık adaylarla geleneksel işe alma yöntemleriyle mümkün olmayan yollarla bağlantı kurabilirler" diyor. "Müşterilerimize ulaşmak için sosyal medya sayfalarımızda şirket duyuruları ve sektör haberleri yayınlıyoruz, ancak bu güncellemeler aynı zamanda potansiyel çalışanları da çekmenin organik bir yolu."

İş bulmanın birçok yolu vardır ve çoğu zaman kendileri için rekabet eden birçok işveren vardır. Ancak yine de en iyi yetenekleri çekmek ve işletmenizde tutmak sizin elinizde. Çalışanların çalışmak isteyeceği ve bundan zevk alacakları bir şirket kurun ve bunu teşvik edin.