Koronavirüs (COVID-19) salgını küresel bir endişe haline geldiğinden beri, dünya beklenmedik olaylar ve duygularla dolu adeta bir kasırga yaşadı. Gözümüzü çevirdiğimiz her yönde, virüsün yayılmasıyla ilgili yürek burkan bir haber alıyoruz. Yeni enfekte hasta vakalarını, rahatsız edici ölüm oranlarını ve tedavi için sağlık hizmeti kaynaklarının yetersizliğini duyuyoruz. COVID-19 istatistikleri yeterince kötü değilmiş gibi, bu salgının işletmeler ve çalışanları üzerindeki etkisini de duyuyoruz. İşverenler panik modunda ve zor kararlar alıyorlar. Milyonlarca işçi şimdilik ücretsiz izne çıkarıldı; her an işten çıkarılma tehlikesiyle yüz yüze. Sonuç olarak, birçok hane, gelir kaynakları ortadan kalktığı için bir tür finansal baskı altında. Olayların bu keskin dönüşü hepimizde fazlasıyla endişe yarattı ve bir DBKG (değişken, belirsiz, karmaşık, güvensiz) dünyasında yaşamanın ne anlama geldiğini tam olarak anlamamızı sağladı. Benim de kişisel olarak planlarımın çoğu belirsizlik içinde ve her günü, geldiği gibi alıp ona uyum sağlamayı öğreniyorum. Bu tür bir belirsizliğin üstesinden gelmek oldukça sıra dışı ve zorludur, çünkü esas olarak bu krizin öngörülebilir bir bitiş tarihi yoktur. Evde kalma düzenini gözlemliyorum ve sıkışmış hissetme gerçeğiyle karşı karşıyayım. İyi uyuyamıyorum ya da yiyemiyorum. Bazı günler, düzgün bir yemek yerken, diğer günlerde zar zor yemek yiyor ve kendimi içecek ve atıştırmalıklar yerken buluyorum. Bazı geceler, ailemin güvenliği konusunda endişelenerek uykusuz kalıyorum. Özellikle böyle bir dönemde anksiyeteyle baş etmek zordur. Bununla birlikte, endişemi yönetmek ve her günün önemli olmasını sağlamak için elimden geleni yapıyorum. Bunları sizinle de paylaşmak için bu yazıyı kaleme aldım. İşte COVID-19 salgını sırasında kaygıyı yönetmek için yapabilecekleriniz: 

Maruz kaldığınız bilgiyi sınırlayın

COVID-19 ile ilgili her bilgiyi tüketmeden de bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı haberler tekrar tekrar yayımlanır ve okuyucularda korku uyandırır. Ayrıca, sosyal medyada dolaşan çok sayıda yanlış haber var. Bu nedenle, aldığınız bilgileri Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynaklarla sınırlandırmanız önemlidir. Haberleri kontrol etmek için birkaç dakikanızı (veya nasıl hissettiğinize bağlı olarak saatlerinizi) ayırmayı da seçebilirsiniz. 

Bilişsel yeniden yapılandırma uygulayın

Bilişsel yeniden yapılandırma, belirli hoş olmayan durumları nasıl gördüğünüzü değiştirme uygulamasıdır. Örneğin, sokağa çıkma kısıtlaması başlangıçta kendimi evimde sıkışmış hissetmeme neden oldu. Bir arkadaşım bana bu kısıtlama dönemine, kendime odaklanabileceğim ve bir zamanlar strese neden olan her şeye bir ara vermem için bir şans olarak bakmamı tavsiye etti. Bakış açımı değiştirmek bana çok yardımcı oldu ve kısıtlama döneminde bana, hayata dair daha olumlu bir bakış açısı kazandırdı. 

Günlük bir plan hazırlayın

Evdeyken, gün içinde gerçekleştirmeyi umduğunuz bir faaliyet planı oluşturmak her zaman yararlıdır. Bu faaliyetler işle ilgili veya kişisel olabilir. İşle ilgili öğelerin yanı sıra (evden çalışıyorsanız) market alışverişi, yemek yapmak, çamaşır yıkamak veya evinizi toplamak gibi basit aktiviteleri de dahil edebilirsiniz. Günlük plan, yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olur ve takip edilirse, her günün sonunda harika bir başarı hissi verir.

Sağlıklı bir zihin ve bedene sahip olun

Evdeyken aşırı yemek yeme ve uzun süre tek bir yerde yatma gibi sağlıksız davranışlara kapılmak kolaydır. Ruh halinizi ve genel ruh sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunduğundan, evinizde aktif bir yaşam tarzı sürdürmek çok önemlidir. Beni olumlu bir ruh halinde tutan aktiviteler arasında meditasyon yapmak, günlük tutmak, kitap okumak, evi düzenlemek, film veya YouTube dersleri izlemek ve çevrimiçi kurslara katılmayı sayabilirim. Son olarak, tüm COVID-19 koruyucu önlemlerini uygulayarak bedenen sağlıklı kalmak gerekir. 

İnsanlarla bağlantı kurun

COVID-19 krizinin vurguladığı bir şey varsa, o da insanları duraklatma, düşünme ve onlarla bağlantı kurma ihtiyacıdır. İnsanlara neler olduğuna, neler yaşadıklarına, hissettiklerine pek dikkat etmediğimiz için çok uzun zamandır iş ve para peşinde koşmakla meşguldük. Artık elimizde daha fazla zaman olduğu için aile ve arkadaşlarımızla bağlantı kurabiliriz. Geçtiğimiz haftalarda tanıdığım en meşgul insanlardan bazılarıyla çok uzun ve ilginç sohbetler yaptım. O anlara çok değer veriyorum ve nihayet onları yakalamayı çok rahatlatıcı buluyorum. Öyleyse etrafınıza bakın ve mesafeye rağmen insanlarla bağlantı kurmanın yollarını bulun. 

Umarım siz ve sevdikleriniz daima güvende ve sağlıklı kalırsınız.