Hiçbirimiz bir yıl önce, sadece birkaç ay içinde neyle karşılaşacağımızı hayal etmemiştik (Belki Bill Gates hariç!). Hiçbirimiz günlük işimizin çoğunlukla veya tamamen çevrimiçi olarak evden yapılacağını hayal etmedik. Hiçbirimiz yalnızca çevrimiçi toplantılar, aramalar, etkinlikler, eğitimler, kampanyalar ve diğerleri gibi hayatımızın çevrimiçi olacağını hayal etmedik. Seyahat etmeden iş yapabileceğimizin farkında değildik. Uyum sağlamamız gerektiğini öğrendik. Herhangi bir çevrimiçi ve gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmenin bu salgın üzerine yapması gereken ayarlamaları hayata geçirmesi elbette ki zordu, ancak sonuçta bunların tümü iş akışlarımızı optimize etmeye ve işletmelerin pazar yaklaşımlarında daha insan merkezli olmalarına yardımcı oluyor. 

Bazılarımız için bu, karşılaştığımız ilk kriz olabilir; ancak teselli olacaksa eğer, istisnasız her işletme bununla yüzleşmek zorunda kaldı. Etkiler bazı şirketler için ani, diğerleri için daha yavaş oldu, ancak hiçbirimiz COVID-19'un hiç bir etkisi olmadığını söyleyemeyiz. O halde işletmelerin son pandemiden öğrendiklerini bir özetleyelim.

Durumun ne olduğuna bakın. Esnek olun ve hızlı hareket edin. 

Ocak veya Şubat gibi bir yere zamanda geri dönelim. Yeni bir virüs Çin'i vurdu ve ülke Wuhan bölgesini kapatma kararı aldı. Bizim için uzak, izole bir durum gibi görünüyordu. Ancak birkaç ay içinde virüs tüm dünyaya yayıldı. Avrupa ve ABD, bir sonraki çeyrekte diz çökmüştü bile. Farklı bölgelerden işletmeler çok büyük hasar gördüler. Adeta kasırga sonrası gibiydi. Kilitlenmeler tüm otelcilik endüstrisini kapattı. Ülke dışına seyahat etmek yasaktı. Havaalanları boştu. Her şey neredeyse bir gecede oldu. Her ekonominin büyük bir kısmı durdu. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, çoğu şirket hızlı kararlar vermek zorunda kaldı: Listenin başında çalışan güvenliği vardı, bu nedenle çoğu uzaktan çalışma programları konusunda hızlı hareket etmek zorunda kaldı. Yazılım şirketleri ve dijital ürünler satan şirketler en şanslılar arasındaydı. Çoğunun halihazırda uzaktan çalışma için programları vardı, ancak bunları daha uzun bir süre için tüm çalışanlarına hızlı bir şekilde genişletmeleri gerekiyordu.

Sonrasında, iş devam etmeliydi. Şirketlerin, gelirlerin düşmeyeceğinden emin olmaları gerekiyordu. Bu yüzden, bu tamamen yeni durumda güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek, prosedürleri, süreçleri değiştirmek, yeni ürünler yaratmak ve hatta kendilerini yeniden icat etmek zorunda kaldılar - ve bunların hepsini olabildiğince hızlı yapmak zorundaydılar. 2Checkout'un belirttiği gibi, en son yapılan ankete göre sadece az sayıda firma (% 12) mevcut durumdan yararlanmayı bekliyor. Şirketlerin % 28'i en kötüsünü beklerken, yaklaşık üçte biri (% 32) mevcut salgının işleri üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olmasını bekliyor ancak iyi uygulanmış bir kriz müdahale planıyla bunu hafifletmeyi umuyor.

COVID sonrası bir dünyada, şirketler bu nedenle beklenmedik durumlara hazırlıklı olmanın her zaman gerekli olduğunu öğrendiler. Bir şirket yöneticisi bunu şu şekilde ifade ediyor: “Hepimiz 2020'den önce acil durum veya kriz planları üzerinde çalışmıyor olsaydık, işletmeler artık mücbir sebep durumları ortaya çıktığında bununla baş edemezdik. Yeni durum bizi, şirket içinde gerçekleşmekte olan tüm operasyonları derhal dijitalleştirmeye zorladı. İki haftadan kısa bir süre içinde, tüm işe alma ve yerleştirme süreçlerimizi, bütün bir ekip becerileri gösterisiyle çevrimiçi olarak yönetmeyi başardık. Diğer şirketler gibi biz de bu büyüklükte bir salgının meydana gelebileceğini tahmin etmemiştik, ancak en kötüsü ortaya çıktığında, pazar zorluklarının üstesinden gelmemizi ve bu alanda daha fazla yenilik yapmamızı sağlayan hızlı tepki ve genel esneklikti.”

Önceliklere odaklanın. 

Birincil öncelik, çalışanların ve müşterilerin güvenliğini sağlamaktır. Hijyen kurallarına uyarsanız, bunu yönetmek oldukça kolaydır ve çevrimiçi işletmeler kendilerini daha şanslı görebilirler. Ancak, öyle olsa bile, almanız gereken tüm önlemler şirketinizin mali durumu üzerinde bir miktar baskı oluşturabilir. Çalışanlarınızın çoğunu evden güvenli bir şekilde çalıştırmanın bir yolunu bulmak, dizüstü bilgisayarlar, web kameraları ve kulaklıklar edinmek için anında binlerce dolar harcamanız veya iyi bir video konferans çözümüne daha büyük bir abonelik ödemeniz gerektiği anlamına gelebilir.

İkinci öncelik, böyle bir kriz sırasında, işletmenin hayatta kalmasıdır. Çoğu işletme yeni koronavirüs krizinden etkilendiğinden, hızlı bir şekilde süreçlerini yeniden tasarlamak ve hangi ürün veya hizmetlerin daha karlı olduğunu, hangi kanalların daha fazla müşteri kazandığını, hangi kampanyaların daha fazla potansiyel müşteri elde edebileceğini öğrenmek zorunda kaldılar. Daha az kar sağlayan faaliyet, ürün veya hizmetler şimdilik beklemeye alındı. Öncelik, işinizi her geçen gün daha iyi bir hale getirmektir. Geliştirme planlarının da hızlı bir değerlendirmesini yapmak gerekir. O halde şirketinize rakiplerinize karşı hızlı bir avantaj sağlayabileceklere odaklanın. Artık işletmeler, takip ettikleri tüm yönlerin öncelik olmadığını ve birçoğunun odaklanmayı ve kaynakları en dayanıklılık ve gelir potansiyeline sahip alanlara kaydırmaya karar verdiğini her zamankinden daha fazla anlıyor.

Kendini yeniden keşfetmek: Yaratıcı ol! 

Pek çok şirket kendini çeşitli şekillerde yeniden keşfetmek zorunda kaldı; müşterilerle etkileşim kurmak için yeni kanallar bulmak, yeni pazar fırsatları bulmak, yeni ihtiyaçları karşılamak için yeni ürünler yaratmak, üretim tesislerini değiştirmek, yeni satış kanalları bulmak veya yeni kampanyalar ve promosyonlar hayal etmek düşen satışlarla başa çıkmak gibi. Salgın, girişimcilerin yaptıkları her şeyde yaratıcılık ve farklılaşma kullanmaları gerektiğini anlamalarını sağlayan ve işletmeleri kendi konfor alanlarından çıkmaya zorlayan tetikleyiciydi. Temizlik hizmetleri satan bir şirketseniz, mantıksal olarak, insanlar ofislerine dönene kadar hiçbir mülk yönetim şirketinin size ihtiyacı yoktur. Daha da kötüsü, bu salgın bitene kadar insanlar sizi artık evlerinde kabul etmeyebilir. Yani, tüm işinizi yeniden keşfetmelisiniz. Seçeneklerden biri, temizlikten sanitasyona geçmek ve perakende ve sağlık hizmetlerinde müşteri bulmaya çalışmaktır.

Kozmetik üretiyorsanız, el dezenfektanları üretebilirsiniz. Moda işindeyseniz, belki de stil sahibi yüz maskeleri üretmeye odaklanmalı ve çevrimiçi satmalısınız. İşletmelerin kendilerini yeniden keşfetmeleri için birçok yol var. Kendini yeniden keşfetmenin güzel bir örneği etkinlik endüstrisinden geliyor. Canlı eğlence, salgın başladığında diğer birkaç sektör gibi çok etkilendi, sosyal mesafe organizatörleri yaklaşan konserleri, tiyatro gösterilerini, şirket içi atölyeleri, düğünleri, ağ oluşturma oturumlarını iptal etmeye zorladı. Bununla birlikte, bu sektördeki bazı oyuncular, konfor alanlarından daha hızlı atladılar. Portföylerini uyarlayarak ve çevrimiçi deneyimler ve etkinlikler oluşturmaya odaklanarak, pazarlarının bazı kısımlarını ellerinde tutmayı başardılar. İzleyicileri bir iç veya dış mekana davet etmek yerine, çevrimiçi konferans odaları veya dijital buluşmalarla çalışmaya başladılar. Bu şirketler, pazar bağlamının yeni ihtiyaçları karşılama fırsatı sunduğunu anladılar, böylece izleyicileriyle alakalı kalmak için kendilerini yeniden icat ettiler.

Henüz yapmadıysanız, dijital dönüşümü bir öncelik haline getirin. 

COVID-19 krizi yalnızca belirli sektörleri etkilemekle kalmadı, bugünlerde hepimizin iş yapma şekline kalıcı değişiklikler getirdi diyebiliriz. Örneğin, geçmişte bir B2B satış sürecinin nasıl gerçekleşeceğini düşünün. Şimdi bugünün bağlamını düşünün - bu akışlar hala uygulanabilir mi? Pandemi geldi ve tüm sektörlerde ve pazarlarda satış sürecini yeniden şekillendirdi. Fiziksel temas noktalarının uyarlanması ve otomatikleştirilmesi gerekiyordu ve irili ufaklı girişimcilerin satış akışlarını dijitalleştirmesi ve optimize etmesi gerekiyordu. Dolayısıyla, çoğumuzun zor yoldan öğrenmesi gereken bir kriz dersi, bugün herhangi bir ticaret erbabı için çevrimiçi bir varlığın ve satış noktasının zorunlu olmasıdır.

Hizmet sektöründeyseniz ve müşterilerinizle çoğunlukla şirket içinde, ofisinizde veya şubenizde etkileşimde bulunduysanız, stratejinizi yeniden düşünün ve çevrimiçi kanallarınızı açın. Daha fazla kanal açılması, daha fazla müşterinin sesinizi duyması anlamına gelir. Müşterilerinize entegre bir deneyim sunun, erişilebilir olun ve dinleyin. Müşterilerinizin şimdi her zamankinden daha fazla yanlarında olmanıza ihtiyacı var. Ve yine, ürün ve hizmetlerinizi pazarlarken yaratıcı olun. Evden çalışmak için yararlı olabilecek, sunduğunuz herhangi bir yazılımın genişletilmiş bir ücretsiz deneme sürümünü sunmayı düşünün. Şimdi ne yaparsanız yapın, işletmenizin geleceğini belirleyeceğini unutmayın. İşlerin daha iyi hale gelmesini beklemeyin. Proaktif davranın.

Modern teknolojik çözümlerden daha fazla değer arayın! 

Pandeminin başlangıcı aynı zamanda işletmelerin teknoloji çözümlerini kullanırken ne kadar verimli olduklarını yeniden düşünmelerini sağladı. Akran etkileşimlerinden potansiyel müşterilerle temas noktalarına, işe alma ve eğitim akışlarına kadar, kullanılan araçlara bağlı olarak etkileşimlerimiz gitgide fazlalaştıkça, şirketler teknolojik yığınlarına daha fazla dikkat etmeye başladı. Bir Cisco araştırması, görüşülen şirketlerin % 58'inin daha önce mevcut olan ancak geçmişte göz ardı edilen teknolojiyi kullanmaya başladığını, neredeyse % 70'inin ise ilkbahardan beri bulut tabanlı araçları benimsemelerini hızlandırdığını ortaya koydu.

Şirketiniz dijitalleştirilebilir, ancak mevcut teknoloji çözümlerinden en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Günümüzün yeni piyasa kurallarında, teknolojik platformları ve programları seçmeniz ve kullanmanız, işletmenizin başarılı olup olmayacağına veya ayakta kalıp kalmayacağına dair iyi birer tahmin aracıdır. Mevcut bağlam, teknoloji yığınınızı yeniden değerlendirmek ve denetlemek ve şirketinizin nerede gelişebileceğini görmek için doğru dürtüyü sunar. Ödeme sağlayıcılardan ortak çalışma araçlarına kadar - programlarınızın size daha fazla fayda sağlayabileceği alanları bulun ve bunları uygun şekilde optimize edin veya değiştirin.

Gelecek burada ve geçmiş asla geri gelmeyecek. Müttefikler bulun! 

Zor zamanlarda, birleştirici kuvvetler iyi bir fikir olabilir. Ve birçok şirket bu aylarda işbirliğinin bir işi ayakta tutmak için nasıl önemli olduğunu öğrendi. Bağımsız bir yazılım işindeyseniz, örneğin insan kaynakları için maliyetleri paylaşabilecek bir ortakla ekip oluşturmaya çalışın. İşbirliği ve yaratıcılık, işe almak için zaman ayırdığınız ve bu zor zamanlar geçtikten sonra muhtemelen tekrar ihtiyaç duyacağınız bir işgücünü azaltmak yerine tercih edilir. Ayrıca, alanınızdaki işletmelerin çeşitli sinerjilerden yararlanabileceği bir endüstri birliğine katılmayı da düşünebilirsiniz.

İletişim ve işbirliği çok önemlidir. 

Müşterileriniz sizden bir süredir haber alamıyorsa, bunu durumu hemen değiştirmelisiniz. En önemli müşterilerinizi arayın, diğerlerine e-posta gönderin ve onlara işletmenizle ilgili tüm haberleri iletin. Teklifler yapın, müşterilerinize neye ihtiyaçları olduğunu ve nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Proaktif olun. Müşterileriniz şu anda sizden bir şey satın almasa bile, her zaman onlar için uygun olduğunuzu kanıtlayın. Sürekli olarak şirketinizle ilgili haberleri iletin, web sitenizi güncelleyin, sosyal medya sayfalarınızı güncelleyin, içerik oluşturun ve işletmenizin güvenli ve sağlam olduğunu gösterin. 

Tüm bu taktiklerin farkındaysanız, tavsiyelere açıksanız ve çeşitli uzmanlardan yardım isterseniz, değişiklik yapmaya açıksanız, işletmenizin diğer rakiplere göre daha az hasarla bu COVID-19 krizini sorunsuz bir şekilde atlatmak için büyük bir şansı var demektir. Hatta birçok endüstri bu dönemde gelişmeyi başardı, bu nedenle tüm olası sonuçların kasvetli olması gerekmiyor. Pandemik zamanlarda, büyümeyi başarmak çoğu zaman ürünlerinizin bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde en iyi şekilde nasıl uyarlanabileceğini veya pazarlanabileceğini görme meselesidir. Multimedya yazılımı üreticileri, eğlence sağlayıcıları, ara yazılım şirketleri ve diğerleri, zamanında ve ürünleriyle alakalı tekliflerini nasıl değerlendirdiklerine bağlı olarak büyümeye tanık oldular. Bunların başarısı, önceliklerine daha fazla odaklanmayla elde edilebilir. İşletmeniz gelir artışı sağlamak için ne yapabilir? Satışlardaki yavaşlamayla mücadele etmek için promosyon kullanımınızı en üst düzeye çıkarıyor musunuz? Yeni ve daha verimli işler bulmak için yeni pazarlara açılıyor musunuz? Şirketiniz yeteneklerinin farkında olduğu ve burada önerilen talimatlar gibi sağduyulu tavsiyeleri uyguladığınız sürece, yeni senaryolara uyum sağlamak elinizdedir.