Çoğu zaman, toksik düşünce kalıpları bizi ele geçirir ve tam potansiyelimizi gerçekleştirmemizi engeller. Bu olumsuz psikolojik süreçlere teslim olmayın! Onları değiştirebilirsiniz, ancak nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir. Kendinize net bir hedef belirleyin, kararlı, tutarlı olun ve olumlu bir zihniyete sahip olun. İşte hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Travmatik deneyimler ve olumsuz yorumlar, davranışımızı çoğu insanın bildiğinden çok daha fazla koşullandıran toksik zihinsel kalıplar yaratır. Beynimiz çok uzun geçmişte, daha tehlikeli zamanlarda “savaş ya da kaç” tepkisiyle kodlanmıştı; günümüzün modern tehditleriyle başa çıkmak için artık bu basit tepki yeterli değil. Bununla birlikte, bu tepki yine de koşulların kurbanı olduğumuzda tetiklenir, o çok önemli bir penaltı vuruşunu kaçırırız veya bizim için kritik bir sunumu felakete çevirebiliriz.  İyi haber şu ki, bu kısır döngüyü kırmak ve tüm potansiyelimizi ortaya çıkaracak şeylerin gerçekte ne olduklarını görmek mümkündür. Bu kendini geliştirme yolunda işe koyulmak için sadece iki şeye ihtiyacınız var:

1. Toksik düşünce kalıplarından kurtulmak için gerçek bir arzu

2. Doğru psikolojik araçlarda ustalık

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Kişisel Gelişim İpuçları

Henry Ford, "Engeller, hedefinizden gözlerinizi ayırdığınızda gördüğünüz korkunç şeylerdir" demiştir. Kişisel gelişimi başarmak için hedefe doğru bakmanız, ona ulaşmak için en iyi stratejiyi tasarlamanız ve ona odaklanmanız gerekir. Bu, herhangi bir eylemin ilk adımıdır ve buna ihtiyacınız olduğu kadar uzun süre harcamanız gerekir. Hedefinize odaklandıktan ve ona nasıl ulaşacağınıza karar verdikten sonra, harekete geçme ve konfor alanınızdan çıkma zamanıdır. Başarılı olmak için ustalaşmanız gereken temel psikolojik araçlar şunlar olacaktır:

Görselleştirme tekniklerini öğrenin: Hedefinize ulaşmak için gerekli adımları attığınızı hayal edin ve bu başarıya ulaşmak, toksik düşünce kalıplarını kırmanıza, kendinizi motive etmenize ve yol boyunca daha doğal, akışında olmanıza yardımcı olacaktır.

Olumsuz düşüncelerden kaçının: Olumlu bir tavır takınmanız çok önemlidir. Düşüncelerinizi izleyin ve eski, zehirli bir filmi çekmeye başladığınızda, bu olumsuz düşünceleri kökünden kesin.

Meditasyon yapın: Günde birkaç dakikanızı nefes alıp vermenizi kontrol etmek ve zihninizi odaklamak için harcamak, konfor bölgenizin dışındaki stresli durumlarla baş etmeniz gerektiğinde çok yardımcı olacaktır.

Dirençli olun: Başarıya giden yol, hatalar ve beklenmedik aksiliklerle kaplıdır. İlk seferinde doğru yapacağınız sadece birkaç şey var. Düşmen önemli değil. Tek sorun ayağa kalkmamak.

Sadece kendinize karşı yarışın: Diğer insanlarla zehirli rekabet sizi yalnızca yıpratacaktır. Hedefinize ve ona nasıl ulaşacağınıza odaklanın.

Küçük zorluklar belirleyin: Bir zarardan kıl payı kurtulmanın endişe ve olumsuz bir iz bırakması gibi, küçük zorlukların üstesinden gelmek de daha kararlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak olumlu izler bırakır.

Israrcı olun: Tembellik veya hayal kırıklığına teslim olmayın. Mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde hedefinize doğru ilerlemeye devam edin. Her gün hedeflerinize ulaşmaya yeniden ve bir kere daha karar verirseniz, bu tutum kişiliğinizin bir parçası olacaktır.

Zaferleri kutlayın: Küçük zaferler için kendinizi ödüllendirmek iyidir; bu ikramlar sizi ilerlemeye devam etmeniz için motive edecek.

Kaçınılması Gereken Zehirli Tutumlar

Kendini geliştirmeyi başarmak için, hangi psikolojik araçlara hâkim olman gerektiğini bilmen gerekir, aynı zamanda tutumlarının toksik zihinsel kalıpları devam ettirebileceğinin farkında olmalısın ve bu nedenle şunlardan kaçınmalısın:

Olumsuz olmak: Hala zihinsel olarak her şeyin ters gittiği filmleri yansıtıyorsanız, elbette her şey ters gidecektir.

Boşta beklemek: Başarı sizi aramaya gelmeyecek. Hedefe doğru hareket etmezseniz, başarıya her zaman aynı mesafede olacaksınız.

Kendi başarınıza inanmamak: Asla başarılı olamayacağınıza kendinizi ikna ederseniz, tam olarak bu olacak.

Başkalarını suçlamak: Eylemlerinizin tüm sorumluluğunu almalısınız. Kötü durumunuz için başkalarını suçlamak, bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu değildir.

Yardım istememek: Birisi hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecekse - arkadaşlar, iş arkadaşları, profesyoneller vb. - ve o kişiden yardım istemezseniz, başarı şansınızı yok edersiniz. Kişisel gelişime doğru ilerlemek, yardım istememek anlamına gelmez.